KONĚ plemenný hřebec Shagya VIII-CZ Tobien články z výstav a přehlídekXVIII. národní přehlídka shagya arabů 31.7.2010


Poslední červencovou sobotu jsme jeli  s Tobienem na výstavu do Písku.svojí kategorii 4-5.letých hřebců vyhrál - opět porazil své soupeře zejména teda svého polobratra o rok mladšího Torluse. V šampionátu si to kluci přehodili-Torlus se stal šampionem a Tobien vícešampionem.


Poprvé na výstavě stanul náš odchovaný hřebec Taishar-zkončil na třetím místě-škoda že ho jeho majitel Míra Šuma nepředvedl lépe v klusu,ale i tak ztácel jen setiny bodu na první dva umístěné hřebečky.


Samozřejmě, že nezklamala naše Evropská šampionka Shakira a zase vyhrála co mohla-gratulujeme .
Evropský šampionát SHAGYA-ARABŮ


12.-13. čarvna 2010 se konala mezinárodní přehlídka -Evropský šampionát shagya-arabských koní v rakouském městečku Stadl-Paura.


 Z Česka bylo přihlášeno celkem osm koní. Byl to


-náš 5letý hřebec TOBIEN,
-4letý hřebec TORLUS v majetku Evy Blažejové z Plzně,
-plemenná 9letá klisna SHAKIRA v maj. MVDr.Jany Paškové také z Plzně,
-plemenná 8letá klisna THORA patřící Ing.Markétě Wimmerové z Čestína,
-plemenný hřebec 2945 Gazal II-CZ (WIZARD) v maj.Míši Daubnerové z Brna,
-plemenný hřebec 1044 Saklavi II-CZ (EL DZINNI) maj.Bára Čížková z Vodňan.
Dva další koně,plemenný hřebec Saklavi VI (HASIM) maj.Jiří jirsa ze Sedčan a klisna Láska  maj.Jana Pichlíková z Cehnice, na přehlídku nakonec nedorazili.Naše cesta začala v pátek ráno hned trošku zmatkem-zjistila jsem že mám měkké kolo na jeepu,který měl táhnout vozík s Tobienem.A tak první cesta vedla do dílny,kde jsme našli díru v pneumatice-měli jsme ale štěstí v neštěstí-díra šla zalepit.Ale to už jsme měli tak hodinové zpoždění-chtěla jsem vyjíždět brzy kvůli počasí na pátek hlásili až 35 stupňů horka.Nakonec to dopadlo tak že jsme jeli přes to nejhorší -přes poledne....I autu bylo horko a tak se rozhodlo trochu vařit-museli jsme mít celou cestu zapnuté topení naplno.Tudíž cesta do Stadl-Paura nebyla moc příjemným zážitkem.


O to víc jsme byli mile překvapeni ,když jsme dorazili do cíle.Čekal nás nádherný areál státního hřebčince s překrásnými budovami, parkem, několika krytými jízdárnami, množstvím kolbišť pro parkury i spřežení a pěknými krosovými překážkami.


Tobíka jsme vyložili-kupodovu nebyl zdaleka tak uvařený jako my z auta-posátka našeho vozu-já a potom se mnou jeli přátelé z Plzně a to Jolana-výborně mluvící německy  a Tomáš,který přijel fotit-oba mi děsně moc pomohli a tímto jim z celého srdce moc děkuji!


Za chvíli po nás dorazili -Venca Mlynařík s Petrem Hájkem a Jana s Evou a jejich koníci-Shakira a Torlus.


V pátek zde probíhalo jednání ISG (mazinárodní organizace zaštiťující chov našeho plemene).Proto přijelo i předsednictvo našeho svazu v čele s panem Ottou Dalabolou.

Šli jsme na obhlídku ostatních koní-zjistili jsme že konkurence je obrovská-Maďaři tu měli 16koní- Z Bábolny přijelo 5 koní a z Pelsonius Arab Menes dokonce 8 koní a pak ještě tři z Budapešti.Z Německa přijelo celkem14 koní a nejvíce bylo koní z Rakouska celkem 36.Slovensko dodalo 2 koně z Topolcianek a 3 koníky od soukromých majitelů.Také měl přijet jeden koník z Itálie,ale nedorazil.Z Rumunska byli přihlášení koně 3.Nevím tedy kolik koní nedorazilo či kolik jich bylo dohlášeno později-takhle to bylo vypsáno v katalogu.


Večer když jsme zajistili Tobiena-byli jsme domluvení že budeme grilovat,mezi tím dorazila Míša Daubnerová s Wizardem-přijela z Brna úplně sama!Později ještě dorazila Markéta Wimmerová s Inkou Pospíšilovou a přivezly Thoru.Chvili jsme všichni poseděli u grilu.Bylo takové teplo že mi tři jsme přespali venku-bylo to úžasné.


Ráno už bylo zase všechno v plném proudu.

Od 9,00 -12,00 byli na programu 1-3-letí klisny a hřebci.Líbilo se mi že šli na střídačku-nejdřív roční klisny potom roční hřebci a tak dál až do tříletých.Bylo srovnání i mezi pohlavými.Tyto kategorie jsme si nenechali ujít a hned bylo vidět, že Maďaři maji koně s kterými bude těžké bojovat.Měli profesionálního předvaděče,který to s koňmi opravdu uměl.


V poledne jsme šli připravit Tobiena.Uteklo to hrozně rychle bylo půl třetí a naše kategorie šla na řadu-kategorie 4-6-letých hřebců.V kategorii 4-6letých klisen měla být klisna Láska,ale ta nedorazila-byli jsme teda první z Česka.Mělo nastoupit 10 hřebců.Torlus šel hned první s číslem 34.Bohužel nedostal příliš vysoké ohodnocení.S číslem 35. nastoupil  Gazal-687 (Trojan) tady již začali lítat devítky- bylo to velice těsné tři koně dostali  hodně podobné ohodnocení-nakonec Tobien získal za Typ 9,8,9 - Hlava 9,9,8 -Krk 8,8,9 -Tělo 8,8,8 - Fundament 8,8,8 a zkazila jsem mu krok a klus a dostal shodně 8,7,8 celkově tedy 8,13 bodů.Trojan dostal 8,18 a ten třetí s číslem 38. Ornament získal 8,14 bodů.S číslem 39.nastoupil Bábolenský Shagya V-4 velice krásný hřebec,ale odstoupil protože měl zraněnou nohu. Nakonec přišli dva 6letí Koheilani s číslem 42.Koheilan Karakan P a s číslem 43. Koheilan Marakes P-Oba byli ekcelentní oba po stejném otci.Vyhrál s body 8,66 Koheilan Marakes P hlavně díky lepšímu předvedení v kroku, Koheilan Karakan P dostal 8,52 a druhé místo. A pak byli Ti tři co se lišili o setiny bodů.Tobien tedy odešel s krásným pátým místem.Jsem za něj moc spokojená.Hodně jsem se naučila a viděla jak se má vlastně kůň předvádět.


V kategorii hned po nás nastoupilo neuvěřitelných 16 klisen  7-10 letých mezi nimi klisna Thora a klisna Shakira.A stalo se ,že SHAKIRA získala jako první z celého dne za typ 10,10,10 za hlavu 10,9,10 za krk 9,9,9 za tělo 9,9,9 za fundament 8,8,8 za krok 9,9,9 a za klus 8,8,8 celkově získala nádhernou známku 8,9 a vyhrála na plné čáře a porazila všech šestnáct klisen.Shakiro a Jano klobouk dolů-bylo to fenomenální vítězství! Thora se také neztratila získala osmé místo v tak našlapané konkurenci také krásný výsledek.


V další kategorii stejně starých hřebců nastoupil Wizard a Míša.Získali krásných 8,09 bodů a získali překrásné druhé místo za gazal XIX -5 ten získal celkově 8,37 bodů.

Shakira a Wizard postoupili do šampionátu ,který se konal v neděli.
My jsme jeli domů,protože na mě čekali ostatní naši koníci a dcerka Eliška.Nemohli jsme tedy zůstat do neděle a vidět ten finálový souboj na vlastní oči.Ale měli jsme zprávy od Jany.takže jsme věděli, že SHAKIRA vyhrála i šampionku plemenných klisen a nakonec i nejkrásnějšího koně přehlídky!!! na takový uspěch se jentak nezapomene.

Více přesných informací o tom,jak naši čeští koně reprezentovali na evropské výstavě bude možné si přečíst na equichannelu.Na článku se zatím pracuje ale v nejbližší době bude jistě viset na netu.


To co jsem napsala jsou jen moje amatérské postřehy-jestli jsem se někde spletla,tak se předem omlouvám.


 A fotky budou snad brzy, už se na ně děsně těším Tome....XVII.Národní přehlídka-Tlumačov


Cesta na výstavu,byla letos velmi dlouhá-měli jsme to přes 300 Km.Vyrazili jsme v pátek v 11.30 .A Dálnice na Brno je pro koně opravdu příšerná-celý vozík skákal po té panelce až hrůza.Tobien to nějak přečkal a z vozíku vylezl unaven,ale když jsme ho zavřeli do boxu,kde byl z jedné strany hřebec Nikar a z druhé o rok starší Nandy,jako by nebyl pět hodin na vozíku-hned začali všichni vyvádět.Asi po hodině už nemohli dali pokoj...


Druhý den ráno jsem ho musela znovu umýt-protože jak řádili byl Tobík uplně spocenej a všechen prach ze slámy se na něj nalepil-vykoupala jsem ho a ještě s mokrým hřebcem jsem šla k hodnocení pro předvýběr.Tobien byl změřen ve svých ani ještě né 4 letech má už 158cm hůlky-a to ještě poroste.Tříčlená komise ho popsala. takhle se tam vystřídalo všech osm hřebců přihlášených k předvýběru.


To už ale záhy začínala výstava a naše kategorie 4-5 hřebců byla výjměčně(kvůli tomuto předvýběru)jako první.Tobien se krásně předvedl-a vyhrál tuto kategorii.Druhý byl Hagen(v majetku hřebčince Tlumačov) , třetí byl Nikar a poslední Nandy.


Postoupili jsme tedy do šampionátu mladých hřebců kde se Tobien utkal se svým o rok mladším bratrem Torlusem a dalšími jako Rocky K,Shagarem a také Hagenem.Rozhodčí rozhodli a Tobien obhájil titul z loňska a opět se stal vítězným mladým hřebcem!!!


Bylo to opravdu překvapení letos tu byli opravdu krásní hřebci.Náladu nám zkazilo až zjištění,že mi někdo z boxu ukradl celou předváděcí uzdečku z vodítkem a také bičík.Na vyhlášení koně roku 2009 jsem si musela půjčit uzdečku a vodítko od Venci Mlynaříka tímto mu také děkuji za půjčení.

Cesta domů byla již lepší a asi o hodinu kratší díky volné dálnici.Přístí rok by měla být tato výstava v Písku,že by sme se s Tobíkem pokusili dotřetice? :-))


JEŠTĚ BYCH ZAPOMNĚLA TOBIEN TÉŽ DOSTAL PŘEDVÝBĚR HŘEBCE DO CHOVU-STAČÍ TEDY ABY USPĚŠNĚ ABSOLVOVAL VÝKONNOSTNÍ ZKOUŠKY A BUDE Z NĚHO PLEMENÍK!
TOBIEN-3letý


Vyhrál v kategorii tříletých hřebců a potom ještě získal titul šampiona mladých hřebců.bylo to opravdu super,a ten pocit přeju každému.Také bych měla zmínit jeho vlastnosti,je to velmi pohodový mladý hřebec ,jen tak ho něco nerozhází nejvíce ho zajímá ,aby měl dosti sena.Jelikož se tak dobře ukázal veřejnosti zvažuji  jeho licentaci.Tak doufám že to dokážeme.Když ho schváli komise,potom bude muset splnit výkonnostní zkoušky u pana Hájka v Pohorské vsi a nebo si výkonnost vyběhá v endurance.To je ještě ve hvězdách.Ale já už se těším až si Tobík nějaké ty závody odběhne,jsem zvědavá jak jako hřebec se bude chovat ve veterině a při zklidňování.Nahoru